Vi tackar för förtroendet att få bedöma denna KM-omgångs bilder. Det känns som julafton varje gång vi öppnar ett ”paket” innehållande tävlingsbilder. Vi var sex stycken medlemmar som avslutningsvis blev 4 stycken vilka deltog i bildbedömningen. Eftersom det inte fanns något motto så återstod det att i vår bedömning utgå från följande kriterier; kreativitet, komposition samt teknisk kvalitet. I möjligaste mån har vi bemödat oss att huvudsakligen (bilderna 1-10) framföra positiva omdömen. Vi är övertygade om att det positiva har en förmåga att lyfta varje enskild fotograf. Mellan raderna kan ju var och en sedan göra sina egna tolkningar till vad som exempelvis utelämnades.
Vi har rangordnat, enligt ert önskemål, de tio första från 1 till 10. Därefter har vi låtit de övriga bilderna, 11-34, samtliga få ordningsnumret 11 (elva) och utan inbördes rangordning.
Nu önskar vi varje medlem i FK Focus en riktigt trevlig fortsättning på vars och ens bildskapande.
Bästa hälsningar.
Lidköpings FK
Nämnda bildbedömare genom
Peter Silow
1) Cyklist-Susanne Flink. Redan från början var denna bild med i toppstriden. Den har en naturlig gråskala som är bra och tilltalande. Fotografen har skaffat sig en föredömlig placering. Det är en ren och enkel bild med ett fint linjespel. Fotografen har varit mycket kreativ och gjort en tekniskt bra bild. Varmt grattis till förstaplatsen.
2) Koltrast – Mats Kälvemark. Fotografen var på rätt plats vid rätt tillfälle. En bra komposition med fin balans i färgskalan. Tekniskt mycket bra med skärpa och oskärpa på helt rätt ställen. Grattis till andraplatsen.
3) Silvertärnor – Mats Grimfoot. Även denna fotograf var på rätt plats vid rätt tillfälle. En bra komposition med en fin bildvinkel. Sparsamma färger med mycket mjuka och fina toner. Grattis till tredjeplatsen.
) Översvämning – Mats Grimfoot. Fotografen tycks vara en person som alltid bär med sig sin kamera och passar då på att fånga ögonblicket. Det är en kul och bra historia i bilden. De röda inslagen (inklusive kvinnans ben i bilen) leder blicken in i bilden.
5) Bluessångare – Lasse Hallmén. Bildens topplacering beror till stora delar på den härliga och roliga ögonkontakten mellan fotografen och objektet. Bra att fotografen valde att göra den svartvit.
6) Porträtt – Lasse Parbring. Kreativt och snyggt arrangemang. Ett bra porträtt i ett fint ljus.
7) Pragnatt – Susanne Flink. En bra komponerad och dokumentär kvällsbild över ett mycket känt motiv.
8) Wadköping – Arne Hurtig. En fin komposition med ett bra linjespel där blicken sugs in i bilden. Fin höstbild med fina färger.
9) Överblommad – Birgitta Järnkvist. Kul vinkel på ett (o)vanligt objekt. Ibland leker fantasin och vi undrar vad det är för ”fågel” som landat på toppen av blomställningen?
10) Lyktor – Arne Hurtig. En fin ögonblicksbild där lyktorna och dess utplacering gör bilden och ger den dess linje- -spel.